5 січня 1944 року після жорстоких боїв Бердичів було визволено від нацистських загарбників. Втрати радянських військ, за неповними даними, становили понад 1120 бійців. Дев’яти частинам і з’єднанням, які особливо відзначились, присвоїли почесне найменування “Бердичівських”.

 Бої на околицях міста розпочались ще 1 січня 1944 року, але атаки радянських військ зупинила добре організована ешелонована лінія оборони німців. Танкові батальйони, які все ж зуміли хитрістю прорвати оборону ворога, опинились на території міста в облозі та вели криваві оборонні бої на вулицях міста три дні.

 

Перший штурм вулиць Бердичева основними силами радянських військ розпочався о 10-й годині 3-го січня. Йому передувала коротка, але потужна артпідготовка. Разом із наземними військами діяла повітряна штурмова група, нещадно бомбардуючи позиції противника. Усе місто знаходилося у вирі суцільного вогню. Ворог несамовито оборонявся, захищаючи кожен метр землі, все доводилося брати із запеклими сутичками. Цей штурм захлинувся.

 

Другий штурм Бердичева розпочався вранці 4 січня: радянські частини в ніч з 3 на 4 січня прорвали оборонний рубіж гітлерівців на ділянці Дмитрівка-Гришківці і до 6-ї години ранку заволоділи східною та центральною частинами міста. Бої розгорілися всередині міста і точилися за кожний будинок, за кожний поверх.

 

Щоб затримати просування радянських військ по вулицях міста ворог підірвав перші ворота Кармелітського монастиря, уламки яких перегородили вулицю Радянську (колишня вулиця Кармелітська). Також була підірвана й сторожова башта монастиря, уламки якої перекрили підступи до мосту-греблі через ріку Гнилоп’ять. Але ворогу це не допомогло. 5 січня о 16 годині місто повністю очистили від ворога. 

 

Під час окупації було страчено 38536 мирних жителів. 4623 уродженців  міста загинули на фронтах, в підпіллі та партизанських загонах.

 

5 січня 2018 року студенти та викладачі коледжу під час загальноміського заходу вшанували пам'ять героїв-визволителів. Ми всі добре усвідомлюємо,  що історична пам'ять є наріжним каменем фундаменту на якому вибудовується держава.